Co na temat bram przesuwnych wiedzieć trzeba?

Do bram przesuwnych muszą być dopasowane odpowiednie elementy, które będą odpowiadać za ich sprawność. Odpowiadają za to m.in. rolki, które można zaliczyć do najważniejszych części konstrukcyjnych. Należy pamiętać o ich prawidłowym dopasowaniu do bramy przesuwnej.

Rolki do wózków bramowych

Rolki do wózków bramowych odpowiadają za funkcjonalność bramy i jej przesuwność. Do dyspozycji są rolki metalowe i te wykonane z tworzywa sztucznego. One to i wózki bramowe odpowiedzialne są za to, że brama przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Rolki znaleźć można dokładnie w wózkach. Ilość rolek uzależniona jest dokładnie od modelu bramy z jaką ma się do czynienia. Mogą być rozmieszczone w pionie lub w poziomie. Liczba ich musi zostać dopasowana do ciężaru bramy z jaką ma się na co dzień do czynienia. Cała konstrukcja wózka razem z rolkami, wbudowana zostaje w specjalnie przygotowane do tego profile.

Jak wybrać rolki do bram przesuwnych?

Każda rolka metalowa i plastikowa musi zostać wybrana tak, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie bramy. Należy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów rolki najazdowe są wykonane. Wydawałoby się, że metalowe są w stanie zapewnić większą trwałość. Tylko że rolki tworzywowe (dokładnie jest to poliamid) są lekkie i nie stanowią tak dużego obciążenia dla bramy przesuwnej.

Poliamid pozwolił na stworzenie rolki najazdowej, która pracuje cicho . Wbrew pozorom, są to elementy wykonane z wytrzymałych materiałów, które doskonale radzą sobie ze ścieraniem i korozją. Z tego typu elementów powinno korzystać się w przypadku posesji prywatnych.

Metalowe rolki nośne wykazują się mniejszą odpornością, jeżeli chodzi o wilgoć. Do tego generują one ogromną ilość hałasu. O takich elementach do bram przesuwnych powinni pomyśleć właściciele ciężkich konstrukcji. Sprawdzają się one doskonale w przypadku dużych bram firmowych, gdzie na co dzień nie zwraca się uwagi na dużą ilość hałasu.

Ile rolek będzie potrzebnych przy bramie?

Ich ilość powinna ułatwiać sprawne otwieranie całego przęsła. Szacuje się, że w przypadku bram, które mają:

  • mniej niż trzy metry szerokości wjazdu, będą potrzebne tylko trzy rolki,
  • więcej niż 3 metry szerokości wjazdu, ale mniej niż sześć, będzie trzeba wykorzystać pięć rolek,
  • bramy powyżej sześciu metrów szerokości wjazdu, wymagają użycia 8 lub nawet dziewięciu rolek.

Jakie wózki bramowe wybrać?

Te elementy bez trudu można znaleźć w sklepowej ofercie. Wózki bramowe dzieli się na dwie grupy:

  • stałe,
  • wahliwe.

Nie można decydować się tylko na montaż wózka stałego, ponieważ może to w przyszłości generować duże problemy, jeżeli chodzi o nierówność profilu skrzydła. Przez to cała brama może się zablokować podczas jej otwierania i zamykania. Lepszą stabilizację będą w stanie zapewnić obydwa modele.

Jeżeli ma się do czynienia z bramą, której rozmiar jest duży, lepiej zdecydować się na dwa rodzaje wahliwych wózków bramowych.

Waga bramy przesuwnej

Na sprawność całej konstrukcji wpływ ma tak naprawdę wiele elementów. Mowa tu m.in. o ciężarze bramy. To od tego uzależniony jest rodzaj zastosowanych wózków bramowych. Jeżeli brama przesuwna będzie ważyć mniej niż 80 kg, można skorzystać z wózków 50x50mm. Osoby, które dysponują bramami, jakich waga utrzymuje się w granicach pomiędzy 100 a 200 kg, powinny wykorzystać wózki 60x60x4mm. Bramy, których waga mieści się w granicach 300 do 500 kg, wymagają użycia wózków 70x70x4. 80x80x5mm to rozmiar wózków dla bram o wadze powyżej 400 do 600 kg.

Dbając o takie elementy, będzie można zapewnić sobie sprawne i funkcjonalne bramy przesuwne na posesji.

Posted in Dom