Jak uprać dywan w domu?

Dywan jest pięknym sposobem na ozdobienie wnętrza. Dodatkowo pełni on funkcję ochronną dla podłogi i wycisza mieszkanie. I choćby z tego powodu warto dbać o nasze domowe dywany. W jaki sposób? Nie tylko regularnie je odkurzając. Co jakiś czas należy im się porządne czyszczenie lub pranie.

Dobrze pielęgnowany dywan jest w stanie przetrwać całe lata. Przez właściwą pielęgnację rozumiemy tutaj cykliczne pranie. W większości przypadków należy je wykonać przynajmniej co rok – półtora roku. Jeśli jednak mamy dywan w jasnym odcieniu, albo w naszym domu są zwierzęta, powinniśmy zafundować mu pranie przynajmniej dwa razu w roku, nawet jeśli nie widać na nim wyraźnych zabrudzeń. One są, ale zdążyły już wniknąć między włókna dywanu. Zobaczymy to zresztą po praniu – wtedy często okazuje się, że oczyszczony dywan wydaje się jaśniejszy.

Domowe metody czyszczenia dywanów

Jednym z tanich i ekologicznych środków do sprzątania, przydatnych w każdym domu, jest ocet. Sprawdzi się on również w przypadku dywanów, zwłaszcza jeśli są na nich plamy. Wystarczy rozpuścić 2 łyżki soli w połowie szklanki octu – taka mieszanka doskonale poradzi sobie ze świeżymi plamami. Im szybciej je tak potraktujemy, tym lepszy będzie efekt. Na stare plamy można zastosować pastę z 1 łyżki octu i 1 łyżki skrobi kukurydzianej i pozostawić ją na noc, by wzmocnić działanie.

Kolejnym świetnym specyfikiem na dywany jest soda oczyszczona. Dzięki niej dywan można wyczyścić nawet na sucho. Wystarczy, że posypiemy nią obficie dywan i pozostawimy na kilka godzin. Po tym czasie wystarczy go odkurzyć. W ten sposób nie tylko odświeżymy wygląd dywany, ale także pozbędziemy się z niego nieprzyjemnych zapachów. Jest to szczególnie cenne w mieszkaniach, w których się pali, albo gdzie przebywają zwierzęta.

Właściwe odkurzanie

Typowy odkurzacz ze standardową końcówką nie zawsze sprzątnie wszystkie zanieczyszczenia z dywanów. Dotyczy to zwłaszcza dywanów z dłuższym włosiem. W takich wypadkach o wiele lepiej sprawdza się specjalna wirująca szczotka, która dokładnie rozczesuje włókna i podnosi osadzone głęboko zanieczyszczenia. Nawet nowoczesne odkurzacze nie zawsze mają taką wyposażenie. Stanowią one jednak podstawowe narzędzie pracy firm oferujących pranie dywanów.

Kiedy oddać dywan do profesjonalnego prania?

Niekiedy zdarza się, że poplamimy dywan tak, że nic nie pomaga. Specjaliści twierdzą zresztą, że ponad połowa zabrudzeń na dywanach to zabrudzenia nierozpuszczalne, czyli do ich czyszczenia nie należy używać wody ani roztworów. W takich sytuacjach potrzebne jest profesjonalne pranie dywanów na sucho. Pozwala ono odpowiednio podnieść runo i usunąć spomiędzy niego brud. Po usunięciu plam nierozpuszczalnych można przeprowadzić pranie lub czyszczenie mokre, a następnie suszenie dywanu. W efekcie dywan może wyglądać nawet na kilka lat młodszy, jak świeżo po zakupie. Warto zapłacić co jakiś czas za taką usługę, zwłaszcza że nie należy ona do specjalnie drogich – średnia cena to ok. 10 zł za metr kwadratowy dywanu.