Zastosowania sody oczyszczonej w domu

Soda oczyszczona to znany związek chemiczny, znajdujący się praktycznie w każdym gospodarstwie domowym, ale nie wszyscy znają sobie sprawę ze wszystkich jej stosowań. Można nimi zastąpić wiele środków chemicznych negatywnie wpływających na środowisko i nasze zdrowie.
Soda oczyszczona czyli wodorowęglan sodu to bezwonny biały proszek, który rozpuszcza się w wodzie. Soda oczyszczona znalazła zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami odkażającymi oraz antyseptycznymi.

Soda doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy. Dzięki tej właściwości można użyć ją do odświeżenia wkładek w butach. Wystarczy tylko posypać suchy proszek na każdą z wkładek. Proszek pozostawić na noc, a rano wytrzepać sodę z wkładek. W ten sposób można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w naszym obuwiu.
Zdarza się również, któryś z produktów przechowywanych w lodówce ma swój intensywny zapach, przechodzący na inne produkty (wędzona wędlina, kiełbasa). Wówczas dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pojemniczka z sodą na półce w lodówce. Pochłonie ona nieprzyjemny zapach. Jest to produkt spożywczy dlatego może być stosowany w kontakcie z żywnością bez negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.

Czyszczenie piekarnika jest jednym z mniej lubianych zajęć w kuchni. Zwłaszcza gdy jest pokryty trudnymi do usunięcia przepaleniami. W tej sytuacji pomocna będzie mieszanka z wody i sody oczyszczonej. Z około pół szklanki wody i dwóch łyżek sody należy zrobić pastę, która pokrywamy całą powierzchnię piekarnika. Zostawić na całą noc. Po tym czasie piekarni będzie można oczyścić bez pracochłonnego szorowania.
Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne oraz wynikające soda sprawdza się jako środek piorący. Do bębna pralki należy wsypać sodę, a do komory na proszek żel lub proszek do prania. Sodę warto dodawać do prania mocno zabrudzonych ubrań, wybielania firan lub odzieży sportowej i dziecięcej.
Dzięki sodzie bez trudu można wyczyścić środek pralki. W tym celu należy włączyć pralkę na najwyższą temperaturę z praniem wstępnym. W momencie pobierania płynu wlać dwie szklanki octu. Przy praniu właściwym do komory wsypać pół szklanki sody oczyszczonej. Warto raz jeszcze włączyć pralkę na “pusto”, w celu usunięcia resztek mieszanki. Taki zabieg stosowany raz w miesiącu pozwoli oczyścić pralkę z resztek proszku czy płynów do płukania zalegających wewnątrz pralki.

Soda oczyszczona idealnie sprawdzi się przy czyszczeniu zastawy, sztućców czy biżuterii ze srebra.Wystarczy do roztworu ze szklanki gorącej wody i łyżki sody wrzucić srebro, wyciągnąć po kilku minutach i osuszyć miękka szmatką.
Również przy czyszczeniu tapicerki soda sprawdzi się idealnie. Wystarczy rozsypać sodę spożywczą na kanapę, zwilżyc ją przy pomocy spryskiwaczy. Zostawić na dwie trzy godziny. Po tym czasie odkurzyć kanapę. Soda nie tylko usunie plamy, ale również zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Taką samą metodą usuniemy zabrudzenia z dywanu, pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów oraz zdezynfekujemy jego powierzchnie.

Do trudnych zabrudzeń należą niewątpliwie fugi między płytkami. W celu ich oczyszczenia należy mieszaniną sody i wody wypełnić przestrzeń między płytkami. Następnie spryskać je mieszanką octu i ciepłej wody. Soda w połączeniu z octem zacznie się pienić. Po kilku minutach należy wyszorować spoiny między płytkami oraz wypłukać wodą resztki mieszanki.
Częstym problemem w kuchni jest również kamień w czajniku. W tej sytuacji należy do wody w czajniku dodać łyżkę sody oraz zagotować ją. Pozostawić na 20 minut. Po tym czasie wylać zawartość czajnika oraz wypłukać go.
Soda to również idealny środek na udrażnianie rur. Resztki jedzenia zalegające w ruchach, blokując jego odpływ to częsty problem. Nie jestem przekonana do używania silnie żrących substancji w kuchni. Dzięki sodzie można w bezpieczny sposób udrożnić rury w zlewie kuchennym. Wystarczy wlać do odplywy litr gorącej wody, wsypać pół szklanki sody. Po kilku minutach należy wlać wodę z octem oraz zakryć odpływ korkiem. Po kilkunastu minutach wlać kilka litów wody aby odblokować odpływ.
Soda to nie tylko tylko doskonały środek czyszczący. Idealnie sprawdza się przy wypiekach. Dzięki niewielki ilość sody dodanej do ciast będą one pulchne i pięknie wyrosną. Niewielką ilość sody warto również dodać do racuchów, które usmażeniu będą puszyste.

Są to tylko niektóre sposoby wykorzystania sody oczyszczonej. Odnajduje ona zastosowanie nie tylko w kuchni. Ma zastosowanie również w zastosowanie m.in. w kosmetyce jako środek do wybielania zębów oraz w medycynie jako środek do zlikwidowania zgagi oraz niestrawności. Soda to niepozorny proszek, tani w zakupie o szerokim zastosowaniu, który warto mieć w swoim domu.