Skąd się bierze różnica w cenach leków oryginalnych a generycznych?

Lek oryginalny jest to lek wynaleziony i otrzymany przez dany koncern farmaceutyczny. Następnie tak wynaleziona substancja czynna uzyskuje unikalną nazwę handlową i podlega pod urząd patentowy, a więc producent zastrzega sobie prawo do tego leku na wiele lat. W związku z tym inne koncerny farmaceutyczne muszą czekać te kilka lub kilkadziesiąt lat aby wykupić prawo do danego leku. Oryginalny lek kosztuje dużo pieniędzy, gdyż naukowcy włożyli ogromny nakład na stworzenie tej substancji stąd firma rości sobie prawo do wysokich cen z tego tytułu. Produkcja tabletki i opakowania kosztuje stosunkowo niewiele, resztę kosztów stanowi reklama i wkład pracy naukowców.

Doskonałym przykładem takiego stanu rzeczy jest słynna niebieska tabletka na potencję, której substancją czynną o międzynarodowej nazwie jest sildenafil. Spotyka się w aptekach ceny za 2 tabletki około 300-400 złotych to horrendalna kwota dla zwykłego Kowalskiego. Kowalski decyduje się więc na sildenafil firmy „x”, który ma 8 tabletek i kosztuje hipotetycznie około 30 zł. Substancja jest ta sama. Jedynie substancje pomocnicze użyte do produkcji tabletki mogą się różnić od oryginału.

Należy uważać gdy zamieniamy maści gdyż mogą różnić się podłożem, z każdego podłoża substancja czynna uwalnia się w inny sposób. Niektóre tabletki po zamianie na generyk mogą zmienić efekt terapeutyczny, gdyż nawet minimalna zmiana dawki może wpłynąć na zdrowie pacjenta. To samo dotyczy injekcji. Przy zamianie leków na generyki, trzeba zachować szczególną ostrożność.
Ja osobiście jako technik farmaceutyczny zawsze wolałam kupować generyki, gdyż producent oferuje ten sam skład lub lepszy, a dodatkowo cena jest zachęcająca i mam gro pacjentów, którzy korzystają z takiej okazji i nie chcą przepłacać za reklamę w telewizji i gazetach.. Należy wziąć pod uwagę, że społeczeństwo się starzeje, a emerytury są niskie, więc trzeba skupić się na doradzaniu seniorowi tak aby był zadowolony i nie poniósł dużych kosztów odwiedzając aptekę a konsultacja była profesjonalna.