Jak pomóc dziecku wrócić do szkoły

Żyjemy aktualnie w trudnych czasach. Z nową rzeczywistością ciężko oswoić się dorosłym. Tym bardziej jest to trudne dla dzieci. Po prawie półrocznej przerwie dla wielu uczniów stresujący jest powrót do szkoły. Po takim czasie dzieci mają problem wdrożyć się znowu w obowiązki szkolne. Dodatkowo czeka je wiele zmian (obowiązek noszenia maseczek, konieczność dezynfekcji rąk oraz separacji).

Powrót do codziennej nauki wiąże się ze zmianą rytmu dnia. Warto uświadomić dziecko, że czas wakacji, późnego chodzenia spać, spędzania czasu na zabawie już minął. Na pewno pomocne dla dziecka będzie wprowadzenie regularnego rytmu dni. Określenie godziny pobudki, czasu spożywania posiłków, czasu na naukę, odrabiania lekcji, zabawę oraz porę spania. W tym schemacie warto wyznaczyć godziny odrabiania lekcji (o ile to możliwe) nie bezpośrednio po zajęciach w szkole. Dobrze żeby uczeń miał wtedy czas na odpoczynek. W planie dnia powinien zostać uwzględniony czas na aktywność fizyczną dziecka. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą dobrze, żeby odbyła się ona na świeżym powietrzu.
W czasie, gdy szkoły były zamknięte często rodzice odrabiali z dzieckiem lekcje. Wynikało to z konieczności tłumaczenia nowego materiału. Teraz dobrze, jeśli dziecko samodzielnie będzie wykonywało pracę domową a korekt nie będzie stosowana, korzystając jedynie z pomocy w sprawdzeniu poprawności wykonanych zadań.

Ponadto, jeśli dziecko będzie miało problem z dostosowaniem się do nowej rzeczywistości, warto rozmawiać z dzieckiem, wytłumaczyć mu jego wątpliwości. Dobrze, żeby czuło wsparcie w rodzicach. Wiedziało, że może się zwrócić do mamy czy taty z każdym problemem. Dotyczyć to może szczególnie młodszych dzieci, które mogą sobie nie radzić ze zmianami w szkole.
Szczególnie ważne jest również dbanie o wzmocnienie odporności dziecka. Przygotowywanie zdrowych, opartych o zróżnicowane, pełne wartościowych składników posiłki. Warto również zadbać o to, żeby dziecko było wypoczęty, wyspane.
Trudna rzeczywistość w jakiej przyszło teraz żyć jest wyzwaniem dla dorosłych i dla dzieci. Jednak wzajemne zrozumienie oraz pomoc pozwoli przetrwać ten trudny dla wszystkich czas