Usługi pogrzebowe – co wchodzi w ich zakres?

Współczesne zakłady pogrzebowe oferują bardzo szeroki zakres usług. Niektóre z nich zajmują się organizacją spraw związanych z pochówkiem kompleksowo, począwszy od transportu zwłok, ich przechowywania i przygotowania, po obsługę pogrzebu i stypy. Czego dokładnie można oczekiwać od zakładów pogrzebowych?

Podstawowe usługi świadczone przez większość zakładów pogrzebowych

Można powiedzieć, że podstawową rolą, jaką pełni zakład pogrzebowy, jest zdjęcie z ramion rodziny osoby zmarłej ciężaru związanego z wszelkimi kwestiami organizacyjnymi. Śmierć bliskiego jest zwykle bardzo trudnym doświadczeniem i mało kto potrafi wówczas pamiętać o wszystkich rzeczach, o które należy wtedy zadbać. Dlatego wystarczy zgłosić się do zakładu pogrzebowego, który zajmie się tym po kolei.

Podstawowe usługi, które świadczy prawie każdy zakład pogrzebowy to odebranie i transport ciała zmarłego do chłodni, przygotowanie ciała do pogrzebu przez wykonanie zabiegów kosmetycznych, takich jak mycie, czesanie, makijaż i ubieranie, a następnie obsługa samego pochówku, czyli formalności cmentarne, przygotowanie trumny i jej transport do miejsca uroczystości pogrzebowej i na cmentarz.

Dodatkowe usługi zakładów pogrzebowych

Wiele zakładów pogrzebowych oferuje swoim klientów również sprzedaż asortymentu związanego z pogrzebem, między innymi trumien, urn, wieńców czy ubrań pogrzebowych. Oprócz tego świadczą one takie usługi jak przygotowanie kwiatów i wieńców, nagłośnienie ceremonii, przygotowanie księgi na kondolencje, transport uczestników pochówku, wykonanie i rozwieszenie nekrologów (w tym opracowanie ich treści), wypożyczenie akcesoriów związanych z pogrzebem i nie tylko. Wszystkie te usługi są dostosowane do wyznania, w jakim prowadzony jest pochówek lub mają charakter świecki.

Opieka nad grobami

Niektóre zakłady pogrzebowe idą o krok dalej i do swoich usług dołączają opiekę nad grobami. Jest to coraz popularniejsza usługa, z której chętnie korzystają osoby, które mieszkają za granicą lub daleko od miejsca pochówku swojej rodziny i które nie zawsze mogą zjawić się na cmentarzu, by posprzątać grób i zapalić znicze. To usługa również dla osób starszych, chorych lub z problemami w poruszaniu się. Zakłady pogrzebowe oferują im różne formy opieki nad grobem – na przykład jednorazowo przed listopadowymi świętami, albo regularne sprzątanie (w tym zamiatanie, mycie nagrobka, wyrywanie chwastów), a także dostarczanie kwiatów i zniczy.

Profesjonalne zakłady pogrzebowe to prawdziwe wybawienie dla osób, którym zmarł ktoś bliski. Choć za niektóre czynności związane z pogrzebem odpowiada parafia, to jednak o wiele spraw trzeba zadbać samodzielnie. I w takiej sytuacji nieoceniona jest pomoc kogoś, kto wykona je profesjonalnie, z oddaniem, kto posiada doświadczenie i wiedzę o wszelkich procedurach. Dzięki takiemu wsparciu można być pewnym, że nawet w tak trudnym momencie wszystko przebiegnie jak należy i ostatnie pożegnanie zmarłego pozwoli oddać mu należyty szacunek.