Meble z płyt OSB – czy warto?

Płyty OSB to materiał budowlany, który znakomicie sprawdza się zarówno podczas budowy domu, remontu mieszkania, jak i przy tworzeniu elementów do wyposażenia wnętrza. Płyty OSB to nowoczesny materiał konstrukcyjny, który wyróżnia się trwałością i odpornością, a także łatwością obróbki.

Płyty OSB (z ang. Oriented Strand Board) to kompozytowe, płasko prasowane płyty z wiórami orientowanymi. Są to produkty drewnopochodne, w wersjach jedno- lub wielowarstwowych. Płyty OSB powstają dzięki sprasowaniu ze sobą wiórów o prostokątnych kształtach (najczęściej wiórów świerkowych i sosnowych).

Wióry spajane są ze sobą za pomocą syntetycznej żywicy, która wykazuje właściwości wodoodporne. Układa się je w trzech warstwach: na wierzchu znajdują się wióry ułożone wzdłuż, a wewnątrz – w poprzek płyty. Taki układ pozwala na zachowanie wspaniałych właściwości mechanicznych, a płyta staje się najtrwalsza wokół głównej osi, natomiast trochę mniej trwała na jej obrzeżach.

Płyty OSB są tańsze od sklejek drewnianych, a jednocześnie nie są od nich gorsze. To sprawia, że doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie znacznie ważniejszą niż wygląd jest ich jakość, a także wytrzymałość. Każdą płytę OSB można też dodatkowo wzmocnić, dzięki użyciu produktów, które uczynią materiał wodoodpornym lub odpornym na działanie ognia. Czyni to płyty OSB idealnym materiałem do budowy zewnętrznych konstrukcji, takich jak na przykład altanki w ogrodzie, czy domki na drzewie do zabawy dla dzieci.

Płyty OSB mogą posłużyć także jako surowiec do produkcji mebli. Wystarczy wejść w posiadanie wyrzynarki z brzeszczotem, aby móc precyzyjnie ciąć drewno. Do tego niezbędne będą wkręty do drewna lub gwoździe, a także wiertarko – wkrętarka. Przydać się może także pilarka stołowa i gwoździarka, chociaż nie są niezbędnymi narzędziami.

Najprostszymi meblami wykonanymi z płyty OSB są meble warsztatowe, na przykład stół roboczy. Warto wybrać do niego grubszą (minimum 22 milimetry) płytę OSB 3, która będzie odporna na uszkodzenia. Prace zaczyna się od stworzenia stelażu. Powstanie z drewnianych kantówek o szerokości 70×70 milimetrów.

W konstrukcji nie oszczędza się na gwoździach i wkrętach, bo to na nich będzie trzymać się cały mebel. Ale pamiętać należy, że zbyt mocne dokręcanie może skutkować pęknięciem płyty OSB. Nad blatem stołu można zamontować dodatkowe półki wykonane również z płyty OSB. Z łatwością przytwierdzić je można za pomocą stalowych kątowników.