Rozjaśnienie ekranu w laptopie nie działa. Częste przyczyny

Regulacja jasności ekranu jest ważna dla bardzo wielu użytkowników systemu operacyjnego Windows 10.

Jasność ekranu użytkownicy komputerów zmniejszają bardzo często przy sztucznym świetle i zwiększają, gdy na ekran pada światło słoneczne. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w której rozjaśnienie ekranu na komputerze nie działa.

W takiej sytuacji warto zlokalizować źródło problemu i go rozwiązać. W wielu przypadkach źródło problemu związane jest ze sterownikami do monitora lub karty graficznej. Przyczyn problemu ze zmianą jasności ekranu w systemie Windows może być jednak więcej. Wykonaj następujące czynności. Opisane zostały zarówno dla systemu Windows 10, jak i dla systemu Windows 11.

Jasność ekranu. Co zrobić, gdy nie można jej regulować po uaktualnieniu do systemu WINDOWS 10 1803?
W niektórych sytuacjach użytkownicy Windows 10 mają problem z ustawieniem jasności wyświetlacza po zainstalowaniu najnowszej aktualizacji systemu Windows 10 1803.

Na niektórych modelach laptopów po wprowadzeniu tej aktualizacji jasność monitora za pomocą klawiszy funkcyjnych przestaje być regulowana. Jasność jest włączana do pełnej wartości w dowolnym położeniu suwaka w ustawieniach.

Czasami źródłem takiej sytuacji jest włączenie kafelka „bardzo jasny” w panelu powiadomień. W takim przypadku wystarczy wyłączyć to ustawienie jasności.

Jeżeli wspomniany problem pojawił się natychmiast po uaktualnieniu do systemu operacyjnego Windows 10 1803, warto zainstalować najnowszą aktualizację zbiorczą.

Co zrobić, aby jasność ekranu dostosowywała się automatycznie?
W niektórych sytuacjach problem z kontrolą jasności na monitorze laptopa można rozwiązać na komputerze z Windows 11, wchodząc kolejno w Panel sterowania -> Opcje zasilania (moc), a następnie we właściwościach wybranego planu zasilania można kliknąć przycisk Zmień zaawansowane ustawienia zasilania.

W ustawieniach trzeba wtedy wyłączyć “Włącz adaptacyjną jasność”.

Z kolei w przypadku Wndows 10 niektóre komputery także pozwalają dostosowywać jasność wyświetlacza automatycznie do warunków oświetlenia. Aby podświetlenie ekranu było uzależnione od oświetlenia w otoczeniu komputera, trzeba wybrać pozycję “Ustawienia” -> System – > “Display”, a następnie w obszarze jasność zaznaczyć “Automatycznie zmieniaj jasność przy zmianie oświetlenia”.

Wyłączony ogólny monitor PNP a jasność ekranu
Może się tak zdarzyć, że system Windows nie ma możliwości dostosowania jasności w panelu powiadomień oraz ustawieniach ekranu z tego powodu, że monitor PNP jest wyłączony na urządzeniu. Na laptopach HP Pavilon oraz Lenovo jest to dość często spotykane zjawisko.

Aby zaradzić temu problemowi, należy włączyć menedżer urządzeń, a następnie w sekcji Monitory sprawdzić, czy urządzenie Uniwersalny Monitor PnP jest włączony. Jeżeli tak nie jest, kliknij prawym przyciskiem myszy Włącz

Aktualizacja sterownika wideo a jasność ekranu
Czasami problem z konfiguracją jasności ekranu jest związany z obecnie zainstalowanym sterownikiem karty graficznej. Warto zatem sprawdzić, czy karta graficzna jest włączona w menedżerze urządzeń.

Można również automatycznie zaktualizować sterownik i oprogramowanie sterownika.

W poszukiwaniu sterownika może pomóc również strona internet -owa producenta karty graficznej.

Problemy związane z ustawieniem jasności ekranu, które wynikają z zainstalowanego programu zdalnego sterowania Team Viewer.
Niektórzy użytkownicy mają problem z regulacją jasności w laptopach z systemem Windows 10. Dzieje się tak z tego powodu, że Team Viewer w trakcie instalacji dodaje do Windowsa własny sterownik ekranu Pnp-Monitor. Sterownik tego urządzenia można łatwo zastąpić „Uniwersalnym monitorem Pnp” Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy „Aktualizuj sterowniki” i wybrać go z listy zainstalowanych sterowników.

Co zrobić, gdy nie można ustawić jasności ekranu za pomocą klawisza FN?
W sytuacji, gdy regulacja jasności w ustawieniach systemu Windows10 nie jest możliwa z poziomu klawiszy funkcyjnych (FNn), całkiem prawdopodobne, że musisz zainstalować oprogramowanie sterownika producenta Twojego laptopa.

Z oficjalnej strony producenta komputera przenośnego bądź też z instalacyjnego dysku CD/DVD, który został dołączony do urządzenia, należy zainstalować odpowiednie narzędzia. Dla laptopów:

  • ASUS — ATK Hotkey Utility,
  • Dell — QuickSet,
  • Sony Vaio — Sony Notebook Utilities,
  • HP — HP Software Framework, a
  • w laptopach Lenovo — Hotkey Features Integration for Windows 10 bądź też AIO HotKey Utility Driver.

Co zrobić, gdy na laptopach z kartą graficzną Intel HD nie można ustawić jasności ekranu?
Czasami zdarza się sytuacja, w której na komputerze z systemem operacyjnym Windows 10 oraz kartą graficzną Intel HD nie można ustawić jasności ekranu.

Aby rozwiązać problem, trzeba przejść do edytora rejestru, czyli regedit.exe, a następnie przejść do następującego klucza rejestru: HKLM \ SYSTEM \ ControlSet001 \ Control \ Class \ 4d36eg68-e25-11ce-bfc1-08002be10318 \ 0000. Następnie trzeba zmienić wartość parametru FeatureTestControl z f000 na f008. W dalszej kolejności wystarczy uruchomić ponownie laptopa.

Metoda ostatnia, aby jasność ekranu można było ustawić na komputerze z systemem Windows
W sytuacji, gdy metody opisane powyżej nie pomogły jest jeszcze jedna czynność, którą można wykonać. Jest to użycie standardowego sterownika karty graficznej Microsoft Basic Display Adapter.

Aby to zrobić, należy w konsoli sprzętu Menedżera urządzeń wybrać kartę graficzną, kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać „Zaktualizuj oprogramowanie sterownika”. W dalszej kolejności należy kliknąć „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika” i dalej Pozwól mi wybrać z listy sterowników na moim komputerze. Następnie należy z listy sterowników wybrać Microsoft Basic Display Adapter. W dalszej kolejności uruchom ponownie komputer i ciesz się możliwością ustawiania jasności monitora za pomocą przeznaczonych do tego klawiszy na klawiaturze.

Podsumowując, można rozwiązać problem z brakiem możliwości ustawienia jasności ekranu w bardzo prosty sposób bez względu na to, jaki system Windows (na przykład Windows 10) jest zainstalowany na laptopie, a także bez względu na to, jakiej marki jest laptop. Bardzo rzadko niemożność ustawienia jasności ma inne powody niż opisane powyżej.