Panele fotowoltaiczne – co musisz wiedzieć?
W dzisiejszych czasach, gdy ogólnie pozyskiwanie energii z klasycznej sieci energetycznej jest dość drogie, warto zastanowić się nad inwestycją w zieloną energię. W dobie rosnących cen energii i podwyżek cen prądu, coraz popularniejsze stają się odnawialne źródła energii tj. pompy ciepła, panele słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala realnie obniżyć rachunki za prąd oraz pozyskiwać energię elektryczną w sposób ekologiczny. Czym jest fotowoltaika i panele? Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Jakie zalety daje montaż instalacji fotowoltaicznej? Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych? Gdzie zakupić instalacje fotowoltaiczne? Gdzie szukać fotowoltaika Gdańsk?
Poznaj fotowoltaikę, czyli jak korzysta się z promieni słonecznych?
Mimo zmiany przepisów, system fotowoltaiczny, niezależnie do tego, jaka będzie wielkość inwestycji, wciąż cieszy się powodzeniem wobec firmy i klienta indywidualnego. Fotowoltaika daje optymalne rozwiązanie energetyczne, ale użytkowników do inwestycji przekonuje również możliwość uzyskania dotacji. Dofinansowanie fotowoltaiki oparte jest na programie wspierania odnawialnych źródeł energii.
No dobrze, ale czym jest właściwie fotowoltaika? Do elementów podstawowych instalacji należą panele, system mocowania, inwerter, akcesoria łączeniowe i okablowanie. Opcjonalnie może też występować np. akumulator, który magazynuje energię, a także optymalizator, który czasami może zwiększać wydajność instalacji (dzieje się tak, bo urządzenie to stale monitoruje moc maksymalną pojedynczego panelu).
Same ogniwa tworzą tzw. moduły fotowoltaiczne, a ich zadaniem jest zmiana energii z promieni słonecznych w energię elektryczną. Tak wytworzony prąd stały, płynie przez inwerter, który przekształca go w prąd przemienny (identyczny do tego w gniazdkach). Gdy już pozyskamy energię, możemy ją na bieżąco używać, a także sprzedawać lub magazynować jej nadwyżkę.
Sercem instalacji jest inwerter (falownik), który zmienia prąd stały w zmienny, a tym samym zasila urządzeni elektryczne, jak również zabezpiecza instalację podczas awarii. Gdy nastąpi zanik napięcia, odłącza on instalację.
Cały układ, montuje się na dachu albo podłoża (opcjonalny jest także montaż fotowoltaiki na balkonie, elewacji czy balustradzie), dzięki systemowi montażowemu.
Dodatkowo, do połączenia wszystkich elementów, używa się takie akcesoria jak zabezpieczenia AC/DC, skrzynki przyłączeniowe, złącza MC4 i rozgałęźniki.
Warto też wiedzieć, że same panele zrobione są z krzemu, ale nie tylko. Dlatego też dzieli się je na ogniwa monokrystaliczne, ogniwa polikrystaliczne i ogniwa amorficzne.
Etapy przemiany energii w fotowoltaice, czyli jak to wszystko działa?
Sama zasada działania fotowoltaiki jest niezwykle prosta i obejmuje kilka etapów. Najpierw, zamontowane np. na dachu, ogniwa przekształcają energię słoneczną, przejmowaną przez panele, w stały prąd. Następnie, przekazywany jest on do inwertera i zamieniamy w prąd zmienny.
Wszystko to zlicza licznik dwukierunkowy i pokazuje energię pobraną z instalacji oraz z publicznej sieci.
Sama energia z instalacji, jest też podłączana do sieci energetycznej danego operatora. Jeśli nie zużyjemy swojej energii, można ją wysłać właśnie do sieci. Gdy natomiast wytwarzamy za mało energii z paneli, możemy pobrać tę, którą wcześniej zgromadziliśmy, z sieci.
Montaż instalacji fotowoltaicznej zapewnia oszczędności. Zalety paneli
Jeśli chcesz zainwestować w panele fotowoltaiczne, zapewne chciałbyś znać finansowe i niefinansowe korzyści z tego rozwiązania.
Oczywiście, używając paneli, zapewniasz sobie niezależność energetyczną i wspierasz środowisko naturalne. Koszty utrzymania domu się zmniejszają, a ty możesz się cieszyć niższymi rachunkami. Dodatkowo, dopasowujesz pobór do swoich indywidualnych potrzeb, a bezproblemowe użytkowanie instalacji zachęca do korzystania z niej. Co, ciekawe, przy instalacji fotowoltaicznej, następuje też wzrost wartości nieruchomości.
Energia ze słońca jest ogólnodostępna, niewyczerpana i odnawialna, dzięki czemu montując panele, dbasz o środowisko. Poza tym, posiadając panele, tworzysz prąd na własny użytek, nie ponosząc przy tym stałych opłat za energię. Dzięki instalacji fotowoltaicznej jesteś też niezależny od dystrybucji energii oraz podwyżek cen dostawy.
Panele służą minimum 25 lat, a sam koszt inwestycji zwraca się w ok 7-10lat, dlatego jest to opcja niezwykle opłacalna w dłuższej perspektywie. Ponadto, możesz też sprzedać nadwyżkę wytworzonej energii.
Dodatkowo, jeśli jesteś osobą fizyczną i prowadzisz działalność gospodarczą, możesz korzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
Jak wspomniano, fotowoltaika pozwala ci zyskać czystą i przyjazną środowiskowo energię, a także zredukować emisję CO2 i innych szkodliwych substancji do naszej atmosfery.
Dodatkowym atutem instalacji jest komfort w eksploatacji, łatwy i szybki montaż, cicha praca, bezawaryjność, wytrzymałość, zapobieżenie przerwom w dostawie prądu z sieci (jesteś niezależny).
Gdzie zlecić profesjonalny montaż fotowoltaiki?
Najlepszy sprzęt i specjaliści w zakresie fotowoltaiki, czekają na klientów w firmie Elus. Jet to profesjonalna firma, oferująca usługi i instalację, na terenie całego kraju.
Dobra firma fotowoltaiczna to jakość, doświadczenie i indywidualne podejście do klienta, dlatego też jeśli szukasz panele słoneczne Gdańsk to koniecznie odwiedź naszą stronę https://www.elus.pl/instalacje-fotowoltaiczne/gdansk/1