Bóle pleców – jakie są ich rodzaje?

Bóle pleców – częsta dolegliwość

Ból pleców może być spowodowany różnymi czynnikami. Często jest to nieprawidłowa postawa, brak aktywności fizycznej czy nieodpowiednie podnoszenie przedmiotów. Może być również objawem chorób kręgosłupa. To częsta dolegliwość, na którą skarżą się osoby w różnym wieku. Jakie są rodzaje bólu pleców? Kilka z nich wymieniamy w dalszych fragmentach artykułu.

Rodzaje bólu

Organizm ludzki jest skomplikowany, codziennie może wydarzyć się coś, co spowoduje nieprzyjemne i bolesne objawy. Tak jest również w przypadku opisywanej dolegliwości. Oto różne rodzaje bólu pleców na które możemy być narażeni:
Szyjny – objawia się poprzez ból odcinka szyjnego, często promieniuje do ręki. Określa się go również mianem bólu szyi oraz karku.
Ból w odcinku piersiowym – odczuwalny w okolicy łopatek lub środka pleców. To także ból pod łopatką oraz międzyżebrowy. W tym przypadku możliwe jest również odczuwanie dolegliwości w klatce piersiowej.
Ból w odcinku lędźwiowym – charakterystyczny ból odczuwany w dolnej części pleców, to odcinek najbardziej narażony na przeciążenia.
O ile ból nie jest spowodowany chorobą lub urazem, można poradzić sobie z nim samodzielnie. Oto kilka wskazówek, które z pewnością zadziałają na korzyść pleców i kręgosłupa:
1. Unikaj obciążeń – kręgosłup ich nie lubi, warto więc to uszanować, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.
2. Prawidłowa postawa – każdy wie, jak wygląda i jak jest istotna. Należy o nią zadbać, co pozytywnie wpłynie na stan kręgosłupa i samopoczucie.
3. Ćwicz – regularna aktywność fizyczna to dobro dla organizmu, samopoczucia, formy oraz umysłu. Warto ruszyć się z kanapy przynajmniej kilka razy w tygodniu.
4. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób unosisz rzeczy – często, szczególnie w pracy fizycznej, trzeba podnieść jakiś przedmiot. Warto zrobić to odpowiednio, odciążając kręgosłup.
5. Rób krótkie przerwy – jeśli jesteś pracownikiem biurowym, warto od czasu do czasu oderwać się od biurka na rzecz drobnych ćwiczeń wspierających kręgosłup.
6. Unikaj stresu – działa niekorzystnie na stan organizmu i samopoczucie. Może objawiać się poprzez uciążliwe nerwobóle w różnych częściach ciała.
Jeśli powyższe działania nie przynoszą rezultatów, albo jeśli bóle mogą być spowodowane urazami, należy udać się na wizytę do lekarza.

Zdrowie kręgosłupa – podsumowanie

Dolegliwości bólowe w okolicach pleców to częsta przypadłość. Jeśli mogą być spowodowane urazami, konieczna jest konsultacja z odpowiednim lekarzem. Często bóle są jednak powodem złych nawyków oraz stresu. Warto więc zastosować się do zasad wymienionych wyżej i dbać o siebie.