- Innowacje w branży producentów opakowań: Jak zmienia się rynek i co przyniesie przyszłość?
- Naturalne dodatki paszowe – rola wysłodków buraczanych
- Nowoczesny salon – jak go urządzić, by był stylowy i funkcjonalny?
- Najlepsze szczoteczki soniczne
- Najlepsze strzelanki na Xbox Series X – jakie tytuły musisz znać?
Niezawodna pomoc na drodze
Nawet jeśli uważasz swój samochód za bardzo bezpieczny, a siebie za doskonałego kierowcę, warto, żebyś miał w telefonie numer pomocy drogowej ze swojego miasta. W przypadku kolizji lub konieczności wzięcia auta na lawetę będziesz mógł liczyć na wsparcie doświadczonych mechaników.
Statystyki wypadków drogowych mówią swoje – jest więcej niż prawdopodobne, że w ciągu swojego życia będziesz w jakimś uczestniczył. Biorąc to pod uwagę, warto po pierwsze – pilnować terminów płatności obowiązkowego ubezpieczenia OC, po drugie – rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, np. autocasco lub assistance, po trzecie – mieć pod ręką numer telefonu do pomocy drogowej, najlepiej takiej, która działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy zdarzy się problem na drodze.
W czym może pomóc drogowa pomoc?
Najczęstszym zadaniem, jakiego podejmuje się pomoc drogowa jest ściągnięcie samochodu z jezdni w momencie, kiedy sam nie może ruszyć dalej. Czasami wystarczy holowanie takiego samochodu, kiedy indziej konieczna będzie laweta. To jednak nie wszystko, co może zrobić dla nas taka firma. Czasami na miejsce wysyła auto zastępcze, które pomaga pasażerom dotrzeć do celu. Jeśli do wydarzenia doszło w wyniku wypadku spowodowanego przez inną osobę, koszty holowania czy auta zastępczego opłacane są z OC sprawcy.
Gdy zabraknie paliwa…
Inną usługą, jaką często świadczy pomoc drogowa, jest dowożenie paliwa. Nieraz zdarza się bowiem, że kierowcy przeceniają możliwości swoich samochodów, i jadą dalej, mimo że pali się pomarańczowa kontrolka paliwa. Wciąż popularny jest mit, że na rezerwie można przejechać jeszcze około 50 km albo więcej. Niestety, nie w każdym przypadku jest to prawda – czasami samochód może nas zaskoczyć nagłym zatrzymaniem już po 10 km. Inna sprawa, że taka jazda na oparach jest po prostu szkodliwa dla silnika. Niemniej jednak – zdarza się, i właśnie w takich sytuacjach, do samochodów, które zatrzymały się gdzieś daleko od wszystkich zabudowań i stacji paliw, może przyjechać pomoc drogowa z zapasem paliw.
Awaryjne otwieranie samochodów
Dodatkową usługą, jaką świadczy pomoc drogowa jest awaryjne otwieranie samochodów. Kto nie słyszał o przypadkach, kiedy to kierowca przez roztargnienie i pośpiech zatrzasnął kluczyki w środku auta i nie miał żadnych zapasowych? Jeśli znowu dzieje się to gdzieś z dala od domu, czy wręcz od wszelkiej sytuacji, niektórzy, niewiele myśląc, po prostu wybijają szybę, żeby dostać się do środka. Dużo prościej jest jednak wezwać pomoc drogową, która ma swoje metody na to, by minimalizując szkody otworzyć samochód.
Wiele sytuacji, w których wzywamy pomoc drogową to sytuacje awaryjne, którym towarzyszy stres, zdenerwowanie lub strach. Pracownicy pomocy drogowej dobrze o tym wiedzą, dlatego zawsze starają się dotrzeć na miejsce zdarzenia najszybciej, jak to możliwe, niezależnie od tego, czy chodzi o transport samochodów, holowanie, czy dowóz paliwa. Nie bez powodu też w tym zawodzie nie ma świąt czy sezonu ogórkowego – nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy.