Wybieramy kołpaki do samochodu

Wielu z nas po kupieniu samochodu nie poprzestaje na jego wyjściowym stanie, i stara się upiększyć go w miarę możliwości, przeprowadzając w jego obrębie różne drobne ‘remonty’, naprawy, wymiany. Właściwie niedaleka stąd droga do tuningu – a ten, choć może nie każdemu kojarzy się najlepiej, jeśli jest przeprowadzony z umiarem, z głową i rozsądkiem może dać bardzo przyjemne dla oka efekty. W przypadku niektórych dość łatwo jest przekroczyć granicę między upiększaniem a tuningowaniem, jednak przy odpowiednim doradztwie, albo zachowując własne poczucie dobrego smaku i estetyki, możemy naprawdę dużo dobrego zdziałać dla naszego samochodu, wymieniając mu choćby kołpaki.

Czym właściwie są kołpaki?

Kołpak to część, która być może nie pełni bardzo odpowiedzialnej funkcji w działaniu samochodu jako całości, jednak potrafi odmienić jego wygląd zdecydowanie na korzyść, dodając blasku całości, albo wręcz przeciwnie – jeśli wybierzemy najtańsze, plastikowe – skutecznie go oszpecić. Chyba warto skorzystać z tej pierwszej opcji – jest to jak makijaż dla samochodu. Jeśli za kołpakiem kryje się mało atrakcyjna felga, ten, odpowiednio duży, pomoże nam ją ukryć przed spojrzeniami. A jeśli nie brakuje nam fantazji, możemy też pomyśleć nad jakąś ciekawą kombinacją kolorystyczną i dobraniem kołpaków pod kolor lakieru, albo wręcz w kontrastowej barwie – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – czy ma on rzucać się w oczy, czy przede wszystkim współgrać z całością.

Rodzaje kołpaków

W zależności od wielkości opony i przedziału cenowego, w jakim chcemy się zmieścić, mamy całą gamę modeli kołpaków. Część z nich to takie, które nazwiemy roboczo tradycyjnymi, a które mają na celu przede wszystkim odpowiednią ochronę felgi i tego co się za nią kryje, a część to typowe kołpaki przeznaczone do tuningowania auta. Te ostatnie pozwolą nam się wyróżnić na ulicy, dzięki niebanalnym zdobieniom na powierzchni, innemu niż wszystkie kolorowi czy wzorowi, czy blasku drogiego metalu. Nie każdego jednak stać na taki zakup, a ponadto warto pamiętać o tym, że z tuningiem jest jak z operacjami plastycznymi. Umiejętnie i z umiarem zastosowane, potrafią dodać blasku, jednak już odrobina przesady potrafi zepsuć efekt całości – wtedy możemy mówić o pieniądzach wyrzuconych w błoto. Przed zakupem kołpaków warto sobie dobrze zwizualizować efekt po ich założeniu, jeśli będzie to pozytywna zmiana, nie wahajmy się.

Oryginalne czy uniwersalne?

Jeśli chodzi o techniczne i finansowe strony wyboru odpowiednich kołpaków, możemy zastanowić nad wybraniem oryginalnych kołpaków do samochodu naszej marki, które są gwarancją wysokiej jakości i niezawodności (za odpowiednią cenę), albo zakupem kołpaków uniwersalnych, pasujących do każdego modelu. Prawdziwi fani motoryzacji jednak polecają dołożyć trochę grosza i zdecydować się na oryginał, który da ładniejszy jak i bardziej stabilny efekt. W podjęciu wyboru niech pomoże nam oferta sklepu – przyglądając się jej, dopasujmy w myślach oglądane kołpaki do naszego samochodu. A gdzie kupić i zamontować kołpaki? Najpierw warto sprawdzić miejsca, gdzie oferowana jest wulkanizacja i sprzedaż opon – w takich miejscach często oferuje się komplementarne usługi w postaci sprzedaży i montażu felg lub kołpaków.