Nazwa własna na całe życie

Czym się sugerować przy wyborze

Pewne imiona mają to do siebie, że kojarzą nam się z tymi osobami, które je noszą. Jeśli chcemy wybrać dla swojego dziecka takie, które będzie nam się kojarzyło tylko dobrze i wzbudzało wyłącznie pozytywne emocje, to może być trochę ciężko. Taka strategia to strategia odwzorowana, polegająca na tym, że wybieramy osobiste miana naszych dzieci w odniesieniu do znanych nam osób, które lubimy i cenimy. Jeśli jednak żadne imię z tych nie budzi dobrych skojarzeń, to jest to również dobra pomoc, jako że wiemy już które z nich powinniśmy odrzucić. Jeśli chcemy skorzystać z danej strategii wyboru, to możemy spojrzeć na kalendarz i wybierając chociażby ulubiony dzień w miesiącu, a wówczas natkniemy się na takie, dzięki któremu od razu będziemy wiedzieli kiedy dziecko będzie obchodziło imieniny. Na przykład, na śląsku 4 grudnia obchodzi się barbórki. Jest to święto górników i odbywa się także rajd barbórka. Wiele osób wówczas świętuje, więc mamy pewność, że mała Basia otrzyma życzenia na swoje imieniny. Istnieją inne strategie, dzięki którym łatwiej będzie nam wybrać żeńskie i męskie imiona. Jedną z nich jest strategia bezpieczeństwa, dzięki której mamy pewność, że nasza córka lub syn zanadto nie będzie się wyróżniał/a, wówczas patrzymy na 10 najpopularniejszych. Odwrotnie, jeśli zależy nam na tym, aby swoje imieniny obchodziła dziewczynka, która ma być rozpoznawalna, to szukamy spośród tych mniej popularnych. Dobrym sposobem jest jeszcze dowiedzenie się, na kiedy planowany jest poród dziecka i wówczas imiona spośród których wybieramy można wyselekcjonować i wybrać spośród tych najbardziej odpowiadających. Ta strategia przypomina tą odnoszącą się do małych kroków, gdzie są imiona, które nam się bardzo podobają, a nie wiemy, które ostatecznie wybrać. W tej sytuacji można stopniowo zastanawiać się, które nam najmniej odpowiadają i właśnie ich nie brać pod uwagę. Przed takimi wyborami stajemy aż do momentu, w którym liczba ta zawęziła się aż w końcu zostało to, które może być tym najlepszym.

Dylematy związane z wyborem

Jeśli w dalszym ciągu posiadamy wątpliwości, to można przebrnąć przez wszystkie te strategie. Jednakże pamiętajmy, że lepsze jest wrogiem dobrego i czasami nie warto przekombinowywać. Jeśli pasuje nam strategia oparta o tradycje rodzinne, to warto zastanowić się nad tym, kto taki był w naszej rodzinie, kogo chcielibyśmy upamiętnić, a słynął ze swoich dobrych cech. To taki rodzaj wskrzeszenia przodków, jako ukłon w stronę ich życia, które dobiegło końca. Ale taka decyzja też wymaga dłuższej chwili na zastanowienie się.
Pamiętajmy jednak, że wybór ostatecznie powinien należeć do nas, a sugerowanie się opiniami innych osób może być równie dobre, jak i niedobre. Jeśli wybór ten jest egzotyczny, rzadko spotykany, to warto się zastanowić, czy z tego tytułu dziecko nie będzie miało jakichś nieprzyjemności w danych kręgach, a nawet jeśli, to czy i my i ono będzie w stanie poradzić sobie z różnymi sytuacjami. Dziecko, które dopiero przychodzi na świat nie ma wpływu na to kiedy będzie miało imieniny i jak się będzie nazywało, wobec tego warto przemyśleć każde za i przeciw, aby ewentualny żal nie był swego rodzaju kością niezgody w rodzinie. Znaczenia imion można w internecie znaleźć za darmo.