Gdzie udać się po pożyczkę

Czym jest firma pożyczkowa?

Firmy pożyczkowe nie są wbrew pozorom tym samym co banki. Ich działanie oparte jest na zasadach Kodu Cywilnego (ustawy o kredycie konsumenckim oraz tzw. ustawy antylichwiarskiej), a nie w oparciu o Prawo Bankowe. Firmy pożyczkowe zajmują się udzielaniem pożyczek – udostępniają konkretną kwotę pieniędzy do dyspozycji pożyczkobiorcy, przez określony, czas na ustalonych i zaakceptowanych przez obie strony warunkach. Istnieją dwa rodzaje pożyczek z jakich możemy skorzystać w tej instytucji; chwilówki – obejmujące kwotę od 100 zł do 5 000 zł, oraz pożyczki ratalne -od 5 000 zł do nawet 20 000 zł. Oprócz sumy pieniędzy jaką możemy z nich uzyskać różnią się one także terminem w jakim należy je spłacić – dla chwilówek jest to czas do 30 dni, a dla pożyczek ratalnych okres do dwóch lat. Jeśli chcemy zaciągnąć pożyczkę z firmy pożyczkowej przez internet i nie jesteśmy pewni czy jest to bezpieczne, powinniśmy sprawdzić Rejestr Instytucji Pożyczkowych. Jeśli dana firma znajduje się na liście oznacza to, że jest ona legalna i nie istnieją żadne przeciwwskazania aby skorzystać z jej usług. Większość korzystająca z usług stacjonarnych firm pozabankowych to osoby starsze, nie mające zaufania do działań prowadzonych przez internet. Jednak pożyczanie online jest dużo szybszym rozwiązaniem, a także korzystniejszym pod względem finansowym.

Lepszy bank czy firma pożyczkowa – co wybrać

Wbrew pozorom uzależnione jest to od wielu czynników. Gdy zależy nam na czasie, i nie myślimy o bardzo dużej kwocie atrakcyjniejsze mogą być dla nas oferty instytucji pozabankowych, które zdecydowanie szybciej rozpatrzą naszą sprawę niż bank. Jeśli jednak mamy duże zapotrzebowanie na wysokie środki oferty banków mogą okazać się lepszym rozwiązaniem.

Wszystko o firmach pozabankowych

Firmy pozabankowe, czyli pożyczkowe, często są mylone z parabankami. Zasadnicza różnica między nimi jest taka, że parabanki nie podlegają ustawie o kredycie konsumenckim i ustawie antylichwiarskiej. Mogą one nie tylko udzielać pożyczek, ale także przyjmować depozyty od klientów – oferty jakimi dysponują są bardzo podobne do tych bankowych, jednak należy pamiętać, że nie muszą one ustalać limitu kapitału, czy zachowywać w tajemnicy informacji o swoich klientach, a ich środkom finansowym nie przysługuje żadna ochrona. Gdy zdecydujemy się na wzięcie pożyczki korzystając z usług firmy pożyczkowej, pamiętajmy aby przed podjęciem decyzji dokładnie porównać oferty tych instytucji, gdyż mogą się one drastycznie różnić, a nam zależy aby podjęta pożyczka była dla nas jak najkorzystniejsza. Przy wyborze wsparcia finansowego należy zwrócić uwagę na RRSO czyli rzeczywistą roczną stopę opracowania, jeśli to możliwe szukamy oferty gdzie wynosi ono 0%. Oznacza to, że konieczność spłaty zobowiązuje w kwocie, jaka trafiła na konto pożyczkobiorcy, firma pozabankowa nie pobiera bowiem prowizji ani nie nalicza odsetek. pamiętajmy też aby wybrać termin pożyczki jaki jesteśmy w stanie dotrzymać, w przeciwnym razie będzie ona dla nas nieopłacalna.