Kredyty – wszystko co musimy wiedzieć

Czym jest kredyt

Zgodnie z ustawą o Prawie Bankowym przez zawarcie umowy kredytu, bank zobowiązuje się przekazać do dyspozycji kredytobiorcy, na określony w umowie czas i na ustalony cel, pewną kwotę środków pieniężnych. Kredytobiorca może korzystać z tych pieniędzy, trzymając się warunków zapisanych w umowie. Ma obowiązek zwrócić dług wraz z odsetkami oraz prowizją w wyznaczonym terminie spłaty kredytu. Kredyt to nie to samo co pożyczka, podstawową różnicą jest to, że w przeciwieństwie do pożyczki zawsze udzielany jest na konkretny cel. O tym czy będziemy mogli skorzystać z tej usługi w banku decyduje nasza zdolność kredytowa czyli zdolność do uregulowania długu w wyznaczonym czasie. Musi być ona potwierdzona poprzez przedłożenie przez kredytobiorce odpowiednich dokumentów i informacji. Gdy jednak bank uzna naszą zdolność kredytową za niewystarczającą zawsze istnieje możliwość zabezpieczenia kredytu; w formie osobowej (poręczenie), czy też rzeczowej ( zastaw rzeczowy lub hipoteka).

Klasyfikacja kredytów

Rodzaje kredytów różnią się między sobą formą zabezpieczenia, warunkami przyznania czy celowością przeznaczenia, a także wysokością oprocentowania. Po kredyt mogą sięgnąć firmy, instytucje lub osoby prywatne – o kredyt może zabiegać każdy obywatel, który ma ukończone 18 lat. Spośród wielu rodzajów kredytów chyba najbardziej popularne są kredyty gotówkowe – wypłacane jak sama nazwa wskazuje całe w postaci gotówki. Do pobrania takiego kredytu zazwyczaj nie jest potrzebne zabezpieczenie, szczególnie przy niższych kwotach pożyczek. Gdy ta kwota jest wyższa może być ono wymagane w formie ubezpieczeń. Oczywiście bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia np. poręczenia jednak ze względu na trudności takie kredyty zazwyczaj są tańsze. Umowa kredytu gotówkowego zawierana jest na określony okres i może wahać się on od kilku miesięcy do kilku lat. W tym czasie kredytobiorca miesięcznie ma obowiązek spłacać daną kwotę wyznaczoną przez warunki umowy. Należy pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania tym niższa rata, ale za to wyższe odsetki.

Wszystko co musimy wiedzieć gdy decydujemy się na kredyt

Zdecydowaliśmy się na wzięcie kredytu, ale nie wiemy na jaką ofertę się zdecydować, lub też nie orientujemy się, która jest dla nas najkorzystniejsza -wszystko wydaje się skomplikowane i trudne do zrozumienia. Musimy wziąć pod uwagę oprocentowanie, prowizje czy ubezpieczenie na życie i wiele wiele innych. Jednym z prostszych sposobów na rozwiązanie tego problemu jest porównywarka kredytowa – wystarczy dosłownie kilka kliknięć na telefonie i wszystko jest widoczne jak na dłoni. Gdy jednak osobiście chcemy się przekonać o wyższości danej oferty nad innymi, należy porównywać kredyty za pomocą wskaźników obejmujących wszystkie koszty i opłaty. Wykorzystujemy do tego kalkulator RRSO oraz kalkulator kredytowy do obliczenia rat oraz całkowitego kosztu kredytu. Sposoby na wyliczenie tych kwot wraz z dokładnym opisem również bez problemu znajdziemy w sieci.