- Innowacje w branży producentów opakowań: Jak zmienia się rynek i co przyniesie przyszłość?
- Naturalne dodatki paszowe – rola wysłodków buraczanych
- Nowoczesny salon – jak go urządzić, by był stylowy i funkcjonalny?
- Najlepsze szczoteczki soniczne
- Najlepsze strzelanki na Xbox Series X – jakie tytuły musisz znać?
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zmian skórnych?
Usuwanie zmian skórnych zalicza się do najczęściej wykonywanych zabiegów dermatologicznych. Poza względami estetycznymi stanowi także ważny element profilaktyki nowotworów skóry. Procedura nie jest ani bolesna, ani skomplikowana. Nie zajmuje również wiele czasu. Wyjaśniamy, jak w praktyce wygląda chirurgiczne usuwanie zmian skórnych i jak przygotować się do takiego zabiegu.
1. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych – wskazania
2. Metody usuwania zmian w praktyce
3. Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg usuwania zmian skórnych jest przeprowadzany przez wykwalifikowanego dermatologa lub chirurga plastycznego. Przed podjęciem działań lekarz ocenia zmiany pod kątem ewentualnej złośliwości, nierzadko kwalifikując wycinki do późniejszego badania histopatologicznego.
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych – wskazania
Już samo wystąpienie zmian skórnych barwnikowych jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Metodę chirurgicznego usuwania – o innych opowiemy więcej za chwilę – stosuje się zawsze, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości diagnostyczne. Wówczas ważne, by wyciąć zmianę z niewielkim marginesem zdrowej tkanki. Jeśli sama zmiana barwnikowa wygląda inaczej niż sąsiednie, również stanowi to przesłankę do zabiegu chirurgicznego.
Oczywiście, usuwanie pieprzyków i innych zmian skórnych wynika nie tylko z aspektów zdrowotnych. Bardzo często jest to po prostu kwestia poprawy wyglądu i lepszego samopoczucia.
Więcej informacji na temat samego zabiegu można znaleźć bezpośrednio na stronie oferującej go kliniki, na przykład na www.mmclinic.pl.
Metody usuwania zmian w praktyce
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, istnieje kilka metod usuwania zmian skórnych.
- Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Chirurgiczne wycięcie zmiany skórnej to jednej z najczęściej praktykowanych sposobów, zwłaszcza gdy pod uwagę brane są podejrzane zmiany skórne. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu odpowiedniej dawki lidokainy. Wycięcie chirurgiczne wymaga najpierw nacięcia skóry wokół zmiany, a następnie usunięcia całości. Podejrzane zmiany skórne powinny zniknąć wraz z fragmentem otaczającej tkanki. Na ranę zakłada się szwy.
- Laserowe usuwanie zmian skórnych
Znamiona barwnikowe można również usunąć laserowo. To mało inwazyjna procedura, również zaliczana do sprawdzonych technologii medycznych. Laser emituje intensywne światło, które skupia się na obszarze znamienia, niszcząc komórki barwnikowe. Ta technika jest stosowana głównie w przypadku małych znamion, które nie rodzą podejrzeń diagnostycznych.
Jak przygotować się do zabiegu?
Usunięcie zmian skórnych za pomocą specjalistycznych narzędzi chirurgicznych nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Trzeba jednak liczyć się z tym, że podczas wizyty kwalifikującej lekarz przeprowadzi pełen wywiad. Mogą wówczas zostać przedstawione dodatkowe zalecenia, związane z ogólnym stanem zdrowia pacjenta czy też historią chorób w jego rodzinie. Do takich wytycznych zawsze należy się w pełni stosować. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zlecić pacjentowi wykonanie podstawowych badań krwi.
W czasie wizyty kwalifikującej trzeba poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, suplementach i preparatach, a także o ewentualnych chorobach przewlekłych.
Czasami usuwanie zmian skórnych musi zostać poprzedzone przygotowaniem ciała. Skóra powinna być czysta i wydepilowana w miejscu, w którym będzie przeprowadzany zabieg. Niedopuszczalne są podrażnienia czy stany zapalne. Jeśli pojawiły się, najpierw trzeba je wyleczyć.