A gdyby tak rzucić wszystko i zamieszkać na wsi?

Prawie każdy marzy o tym, by mieć swój własny dom, gdzie zamieszka z rodziną i będzie czuł się bezpiecznie i swobodnie. Miasto nie sprzyja budowaniu domów tak bardzo, jak wieś. Czy warto więc zdecydować się na zamieszkanie na wsi przez resztę życia? To zależy od tego, jakie mamy na nie plany, mieszkanie na wsi ma bowiem i swoje zalety, i wady.

Zalety mieszkania na wsi

Za mieszkaniem na wsi przemawia przede wszystkim spokój i cisza, o które jest tam znacznie łatwiej niż w miastach. Nie słyszymy co chwilę przejeżdżających samochodów, mamy więcej intymności – bo na wsi zwykle działki są większe. To sprawia, że dzieci mają dużo miejsca do bezpiecznej zabawy. Dodatkowo na wsi można liczyć na większą swobodę i prywatność, niż w mieszkaniach w bloku, gdzie każdy wie, co właśnie dzieje się u sąsiada.

Kolejny argument za mieszkaniem na wsi podsunąć mogą miłośnicy natury i ekologii – bliskość terenów zielonych sprzyjających uprawianiu sportów i rekreacji, naturalne uprawy warzyw i owoców, zachęcające do założenia swojego, przydomowego ogródka. To wszystko powoduje, że na wsi można żyć o wiele zdrowiej.

Nie da się nie wspomnieć także o kwestii finansowej: zakup nieruchomości na wsi jest dużo tańszy, niż w mieście. Dom ze sporą działką na wsi możemy mieć w tej samej cenie, co niewielkie mieszkanie w centrum miasta. Dla osób, które mają rodzinę i potrzebują dla siebie nieco więcej przestrzeni, rachunek jest prosty.

Wady mieszkania na wsi

Mieszkanie na wsi ma jednak swoje minusy, które nieco przyćmiewają uroki takiego stylu życia. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli poważnie myślimy o osiedleniu się poza miastem.

Osoby, które mają za sobą wyprowadzkę z miasta na wieś, twierdzą, że największą uciążliwością mieszkania na wsi jest konieczność codziennych dojazdów do pracy w mieście. Wyjazdy są konieczne również wtedy, kiedy pragnie się skorzystać z lepiej wyposażonego sklepu, udać do urzędu, czy skorzystać z jakiejś ciekawszej formy rozrywki.

Poza niekorzystnymi dojazdami niektórzy utrzymują, że od czasu zamieszkania na wsi zmniejszyło się także ich poczucie prywatności. W małych miejscowościach każdy zna każdego i wie o nim niemal wszystko, nawet pomimo mieszkania w dalszej odległości. Inaczej jest w mieście, gdzie często sąsiedzi zza ściany są dla siebie anonimowi.

Jest jeszcze jedna kwestia. Nie zawsze jest tak, że pozostajemy w jednym miejscu przez całe życie. Warto pamiętać o tym, że sprzedaż domu na wsi może być trudniejsza, niż np. sprzedaż mieszkania w mieście. Niekiedy takie ogłoszenia o sprzedaży domów w małych miejscowościach wiszą na portalach z ogłoszeniami przez wiele miesięcy, zanim ktoś się na nie zdecyduje. Poza tym, kupno domu z rynku wtórnego często okazuje się mniej opłacalne niż wybudowanie nowego, który można wykończyć dokładnie według swoich potrzeb.

Co wybierzemy, zależy tylko od nas: czy mieszkanie na wsi nas przeraża, czy wręcz przeciwnie, jesteśmy w stanie znieść wiele niedogodności, by zaznać spokoju wiejskiego życia.