Nowe umiejętności

Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość różnorodnych ofert, proponujących poszerzanie i szlifowanie swoich umiejętności. Mogą one dotyczyć różnych pól zawodowych i nie tylko. Nabywanie nowych umiejętności nie zawsze ściśle dotyczy wykorzystania ich bezpośrednio na rynku pracy. Coraz częściej oprócz tak zwanych umiejętności twardych, liczą się także ,,miękkie”, takie jak umiejętność sprawnej komunikacji, inteligencja emocjonalna, etc. Z pewnością jednym z czynników, które przyczyniły się do takiego stanu rzeczy, jest coraz większa konkurencja na rynku pracy, która wymaga zdobywania coraz to nowych umiejętności i doskonalenia już istniejących. Wiele z nich można nabyć w wygodnej formie online i mieć dostęp do upragnionej wiedzy zawsze i wszędzie oraz korzystać z nich wtedy, kiedy jest to najdogodniejsze.

Rodzaje ofert

Większa część takich ofert to kursy, mające podnieść kwalifikacje i sprawić, że dzięki nim prędzej można będzie łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Można znaleźć propozycje zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Mogą one dotyczyć szerokiego spektrum umiejętności, na przykład uczenia się nowego języka, prawa jazdy różnych kategorii, umiejętności obsługi różnego rodzaju urządzeń i maszyn, i tym podobne. Inną formą takich ofert mogą być szkolenia, na przykład sprzedażowe które mają za zadanie uzupełnienie wiedzy lub umiejętności z obszaru danego tematu i poszerzenie zawodowych kwalifikacji. Kolejną, coraz bardziej popularną, formą takich usług są warsztaty. Mogą one dotyczyć głównie kwestii zawodowych, ale nie tylko. Coraz więcej ofert dotyczy na przykład rozwoju osobistego i doskonalenia swoich kompetencji między innymi pod kontem relacji interpersonalnych, czy motywowania do osiągnięcia określonego celu.

Skuteczność ofert

Wielość tego typu ofert, która jest obecna we wszelkich ogłoszeniach i reklamach, może z jednej strony cieszyć, gdyż wybór jest ogromny i można próbować szukać czegoś jak najlepiej przystosowanego do własnych preferencji. Z drugiej jednak strony zbyt duży wybór może paradoksalnie przytłaczać swoją ilością. Więc aby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie powinno się najpierw określić swoje predyspozycje i znaleźć najmocniejsze strony po to, aby móc je potem z powodzeniem doskonalić. Jest to na pewno pierwszy krok ku temu, by dane szkolenie, kurs, czy warsztat przyniosły pożądane efekty. Szukanie na oślep, bez precyzyjnie określonego celu, może okazać się zbyt trudne i zniechęcające.