- Innowacje w branży producentów opakowań: Jak zmienia się rynek i co przyniesie przyszłość?
- Naturalne dodatki paszowe – rola wysłodków buraczanych
- Nowoczesny salon – jak go urządzić, by był stylowy i funkcjonalny?
- Najlepsze szczoteczki soniczne
- Najlepsze strzelanki na Xbox Series X – jakie tytuły musisz znać?
Koci łupież – przyczyny i objawy

Koci łupież to wyjątkowo przykra dolegliwość, która dotyka dużą część zwierząt dom owych. Przyczyny tego schorzenia mogą być różne – od całkiem niegroźnych alergii i objawów przesuszenia skóry, po niebezpieczne schorzenia różnych organów.
Koci łupież – najczęstsze przyczyny
Koci łupież spowodowany jest nadmiernym złuszczaniem się przesuszonego naskórka. Objawia się to występowaniem drobinek suchej skóry na sierści, głównie w pobliżu ogona i grzbietu. Zwykle łupież u kota spowodowany jest odwodnieniem m.in. przez występowanie wymiotów, biegunek lub nieumiejętność picia z miseczki. Spowodowany może być również wyjątkowo suchym powietrzem – szczególnie, gdy łupież pojawia się jedynie w zimnych miesiącach, kiedy to w mieszkaniu stale działa ogrzewanie. Łupież może mieć również podłoże alergiczne lub być skutkiem stosowania niewłaściwej diety, w której występują alergeny lub skutkującej niedoborami. Nadmierne złuszczanie naskórka może być także spowodowane używaniem niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych lub stresem. Do poważniejszych powodów występowania kociego łupieżu zaliczyć można choroby pasożytnicze i grzybicze, niewydolność nerek, schorzenia tarczycy, a nawet kocią białaczkę.
Co zrobić gdy kot ma łupież?
Gdy tylko zauważymy występowanie łupieżu u kota powinniśmy zgłosić się do weterynarza. Podczas wizyty będzie możliwość przeprowadzania niezbędnych badań, które pozwolą wyeliminować najbardziej niebezpieczne przyczyny łupieżu o podłożu chorobowym. W następnej kolejności warto przyjrzeć się diecie naszego pupila oraz zwrócić uwagę na rodzaj kosmetyków, które wykorzystywane są do pielęgnacji sierści. Powinniśmy również zakupić nawilżacz powietrza oraz zadbać o częste wietrzenie mieszkania, w szczególności podczas sezonu grzewczego. Łupież może być również skutkiem niewłaściwej higieny kota, która wynika ze zbyt dużej wagi – w tym wypadku należy zagwarantować zwierzęciu nieco więcej ruchu (np. poprzez regularną zabawę) oraz ograniczenie spożywanego pokarmu.