Przytulia czepna – szkodliwość rośliny i jej wpływ na otoczenie
Na naszej szerokości geograficznej występuje wiele roślin noszących miano uciążliwych i przeszkadzających w codziennym funkcjonowaniu. Bez wątpienia do tej grupy należy przytulia czepna potrafiąca szybko i skutecznie osłabić sąsiadujące z nią rośliny, a nawet doprowadzić do ich śmierci. Czym dokładnie charakteryzuje się ten chwast? Jak z nim walczyć? Nie czekaj i dowiedz się wszystkiego już teraz!
- Niechciany gość na polach i w ogrodach.
- Właściwości zdrowotne przytulii.
- Skuteczna walka z przytulią czepną.
Prawdopodobnie każdy wie, jak wygląda przytulia czepna, choć niekoniecznie kojarzy się ją z nazwy. Ten powszechnie występujący w Polsce chwast, jak sugeruje jego nazwa, przyczepia się do otoczenia. Wystarczy nieznaczny kontakt z łodygą przytulii, aby “zaatakowała” np. ubrania, sierść zwierząt lub wybijające się rośliny uprawne. Właśnie dlatego nie cieszy się zbyt dużą popularnością i uważana jest za szkodliwą…
Niechciany gość na polach i w ogrodach
Przytulię czepną (z łac. Galium aparine) spotkamy wszędzie: na polach uprawnych, przydomowych ogrodach, trawnikach, łąkach. Jest to pospolita roślina jednoroczna, z reguły płożąca, choć zdarza się, że występuje w postaci pnącza. Przytulia czepna szkodzi innym roślinom, opierając się o nie i wyciągając w stronę słońca. Co istotne, takim działaniem nie tylko obciąża swoją podporę, ale także daleko utrudnia zbiory. Widoczne jest to zwłaszcza na polach uprawnych.
Właściwości zdrowotne przytulii
Co ciekawe, przytulia czepna posiada również właściwości lecznicze. Była używana przez naszych przodków jako cenne źródło witaminy C. Ponadto poprawia krążenie krwi, wspiera organizm przy zatruciach pokarmowych i w leczeniu kamicy nerkowej, a także redukuje nadmierną potliwość. Dzisiaj coraz rzadziej wykorzystywana jest w ten sposób, a w związku ze swoim negatywnym wpływem na inne rośliny, staramy się pozbyć jej z ogrodów.
Skuteczna walka z przytulią czepną
Aby trwale usunąć szkodliwą przytulię czepną, niezbędne jest stosowanie jakościowych środków ochrony roślin. Co ważne, oprysk najlepiej wykonać już na wczesnym etapie wzrostu chwastu. W innym przypadku wyplenienie dorosłych i silnych pędów będzie trudne. Na rynku znajdziemy licznych producentów środków chwastobójczych, lecz zawsze kierujmy się w stronę renomowanych marek, które zagwarantują pełne bezpieczeństwo naszych plonów. Idealnym tego przykładem jest firma proagri.com – polecana przez samych użytkowników, jak i specjalistów.