Czym jest i do czego służy wskaźnik BMI?
Body mass index, bo tak należy rozszyfrować rozwinięcie skrótu BMI, to po prostu wskaźnik masy ciała. Niekiedy spotkasz się z informacją, że to wskaźnik prawidłowej masy ciała. Czy oby na pewno prosta zależność, jaką jest BMI, daje obraz o tym czy Twoja waga jest prawidłowa czy nie? Oczywiście skrajnie niski lub wysoki indeks, pozwala z dużą pewnością wskazać na niedożywienie lub chorobliwą otyłość, ale właściwa interpretacja, w większości przypadków, wcale nie jest łatwa.
Jaki jest wzór na obliczenie BMI i skąd się wziął?
Wzór, pozwalający określić BMI, jest bardzo prosty. Powstał w 1832r., i wcale nie stał się odkryciem przełomowym. Belgijski uczony, prowadząc szereg badań (co ciekawe, m.in. na temat śmiertelności wśród różnych populacji), zauważył zależność, że masa ciała u ludzi dorosłych, rośnie proporcjonalnie do wzrostu podniesionego do kwadratu. Teraz oblicz BMI, dzieląc wagę w kilogramach przez kwadrat Twojego wzrostu w metrach. I jaki wyszedł wynik? Jeżeli pomiędzy 18,5 a 24,99 – to idealnie. Choć poniżej przeczytasz, że samodzielna interpretacja, niestety wiele nie wnosi i nie jest miarodajna dla określenia prawidłowej masy Twojego ciała.
Oblicz BMI, ale uważaj na interpretację wyniku!
Indeks BMI, jak widzisz, uwzględnia jedynie wagę i wzrost. I bynajmniej, nie jest doskonałym narzędziem, a swoją popularność zawdzięcza prawdopodobnie łatwości wyliczenia. Wyliczenia, które, pamiętaj, że daje jedynie pogląd na prawidłowość Twoich proporcji. Całkowicie pomijane są istotne aspekty, jak budowa ciała, rozkład tkanki tłuszczowej, a nawet jej zawartość w organizmie. Do sprawdzenia rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha (uwaga na niebezpieczną otyłość brzuszną) służy zupełnie inny wskaźnik – WHR, czyli stosunek obwodu talii, do obwodu bioder. Ponadto istnieje też opisana zależność pomiędzy obwodem w pasie, a wzrostem (wskaźnik WHtR). Te wszystkie i wiele dodatkowych pomiarów, wykona dietetyk podczas konsultacji. Aby określić czy Twoja masa ciała jest prawidłowa, zapyta też o wiek (zakres prawidłowego BMI rośnie u osób starszych) i obejrzy sylwetkę (lekkoatleci naturalnie mają niskie BMI , a kulturyści wysokie – to normalne). Jak widzisz BMI, to tylko liczba i sama w sobie niewiele znaczy.